Süper besin Tigernut
10 Temmuz 2020

Süper besin Tigernut

https://www.horchata.blog/

Tigernut’a bakarak, horchata kadar büyüleyici bir sıvının böyle bir yumrudan çıktığını hayal bile edemezsiniz. Tigernut, Cyperusesculentus bitkisinden elde edilen bir yumrudur. 40 ve 50 cm yüksekliğinde otsu bir bitkidir. Eski bir tarımsal ürün yetiştirme geleneğinden gelen bu ürünün özellikle Mısırlılar tarafından, en az dört bin yıldır yetiştirildiği bilinmektedir.  Tarihi kayıtlara göre Araplar 8. ila 15. Yüzyıllar arasındaİber yarımadasına bu yumruları getirmişlerdir. Arkeologlar bazı Farsça ve Arapça metinlerde, tigernutların sindirim ve dezenfekte edici faydalarının eski zamanlarda bilindiğine dair işaretler buldular. İçeceğinin o yıllarda bile tıbbi olarak sınıflandırıldığı ve hastaya idrar söktürücü ve enerji verici bir ilaç olarak verildiği belirlenmiştir.
Hem tigernut yumrusu hem de ondan alınan içecek, sağlık için birçok yararlı özelliğin kaynağıdır. Örneğin, tigernutsindirim sisteminin düzenlenmesinde mucize etkilere sahiptir. Sindirim rahatsızlıklarından olan şişkinlikle savaşan lipaz ve amilaz enzimlerinden yüksek miktarda içerir. İshaldurumunu, büzücü güçleri olduğu için olumlu sonuçlar verir. Ayrıca bağırsak florasınınstabilitesini korumaya yardımcı olan bir prebiyotik olarak çalışır. Ayrıca, kolesterol seviyelerini dengelemeye, kötü kolesterolü azaltmaya ve iyi kolesterolü arttırmaya yardımcı olduğu için kalp sağlığı özelliklerini de vurgularlar.
Spor yapan insanlar içinrestoratifbir yiyecek olarak bildirilmekte ve  aynı etki, her ne sebeple olursa olsun, stresdenmuzdarip olan insanlar için de geçerlidir, çünkü tigernuts sakinleşmelerine yardımcı olur, yüksek çinko içeriği sinir sistemini uyarıcıyı etkilere sahiptir; bu kişiler için bir restoratif haline gelir.
Çocuklar için benzersiz bir enerji enjeksiyonudur. Fosfor, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineral içerdiği için her yaşta ve özellikle büyüme aşamalarında kemikler için gereklidir. Demir içeriği sayesinde sık görülen anemiyi önlemenin de kolay bir yoludur. Magnezyum vücudun doğal dengesini korumasını sağlar. Sinir hücrelerinde bulunur ve sinir sisteminin düzgün çalışması için rolü önemlidir. Magnezyum eksikliği hafıza sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, özellikle hamilelik gibi bu mineralin daha fazla azaldığı ya da aşırı spor yapanlar ile kronik bağırsak hastalıkları olan kişilerin yetersiz diyetlerinde tigernuttüketimi önemlidir. Çok fazla alkol tüketen insanlar da genellikle magnezyum eksikliklerinden muzdariptirler. Magnezyum eksikliği, hafıza kayıplarına ek olarak stres ve kemik ve kas problemlerine neden olur. Alkol sorunu olan kişilere de tavsiye edilmektedir. İçeriğinde bulunan yüksek Fosfor, hafıza ve konsantrasyon artırmada okul çocukları ve entelektüel performansın artırılmasında etkilidir. E vitamini antioksidan özelliklere sahiptir. Kırmızı kan hücrelerinin, kasların ve dokuların oluşumundan sorumludur. E vitamini eksikliği aynı zamanda erkeklerde kısırlık nedenlerindendir. Bebek sahibi olmayı planlayan baba adaylarının, günlük olarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. veya en azından en sevdiğiniz muameleyi yapmayı düşünebileceğiniz bir besindir. Hayvansal kökenli sütten farklı olarak, oldukça sindirilebilir. Tigernut sütü Laktoz, kazein ve glutensizdir. Tigernuthorchata yüksek lif içerir. Lif eksikliği, günümüz diyetinde sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen yaygın bir sorundur. 

https://www.horchata.blog/

İletişim

Balcalı Mah. Çukurova Üniv. Balcalı Kampüsü Blv. Teknokent A No:19 /B1 SARIÇAM/ ADANA

0532 134 52 57

info@fifarmtr.com fifarmtr@gmail.com

whatsapp